Punase raamatu ajaloost

1949

Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liit (alates 1994. aastast Ülemaailmne Looduskaitse Liit, lühendatult IUCN) kinnitas esimese väljasuremisohus olevate taime- ning loomaliikide nimestiku.

1966

Ilmusid esimesed rahvusvahelised punased raamatud (Red Data Book).

1979

Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjon koostas esimese Eesti punase raamatu. See oli mõeldud ametialaseks kasutamiseks.

Punane raamat valmis neljas eksemplaris ja need koosnesid levinud tava kohaselt üksikutest eri värvusega lehtedest, millele olid lühidalt kantud ohustatud taksonite (liikide ja alamliikide) olukorra hinnang, levik, asurkonna suurus, elupaik, rakendatud ja ettepandavad kaitseabinõud jms. Ta sisaldas andmeid 259 liigi kohta.

1982

Ilmus esimese Eesti punase raamatu rahvaväljaanne. Ohustatud liikide kõrval käsitleti seal võrdväärsetena kõiki kaitsealuseid liike.

1988

Valmisid teise Eesti punase raamatu nimekirjad, kuhu olid ohustatud liigid kantud vastavaid elustikurühmi hästi tundvate eriteadlaste ettepanekute alusel. Need nimekirjad, mis sisaldasid kokku 315 liiki, kinnitati punase raamatu komisjoni otsusega.

1990

Teise punase raamatu nimekirjad avaldati pärast mõningate muudatuste tegemist teatmeteoses "Eesti A & O".

1993

Ilmus Läänemere regiooni punane raamat (Red Data Book of the Baltic Region). Selles esitatakse Läänemere äärsete maade või vastavate halduspiirkondade ohustatud soontaimede ja selgroogsete (välja arvatud kalad) nimestikud.

1994

Kinnitati uus rahvusvaheliste (IUCN-i) punaste nimestike kategooriate ja kriteeriumide süsteem, mida siiani on järjest täiendatud.

1996

Uut punaste raamatute kategooriate ja kriteeriumide süsteemi rakendati esmakordselt rahvusvahelise (IUCN-i) loomade punase nimestiku koostamisel.

1998

Ilmus Eesti kolmas ja praegu kehtiv punane raamat. Seegi koostati ja avaldati Looduskaitse Komisjoni väljaandena, kuid oli nagu eelminegi paljude loodusteadlaste ühistöö tulemus. Selles punases raamatus on andmeid 1318 liigi ja liigisisese taksoni kohta. Kasutati tavapärast, üldjoontes varasematele IUCN-i kategooriatele vastavat süsteemi.

2000

Valmis viimane rahvusvaheline punane nimestik The 2000 IUCN Red List of Threatened Species. Uut kategooriate ja kriteeriumide süsteemi rakendati esmakordselt uute Soome ja Rootsi punaste nimestike koostamisel.