Ohustatuse kategooriad

0. Hävinud või tõenäoliselt hävinud

Liigid, mille püsiv looduslik populatsioon on Eestis praeguseks hävinud või tõenäoliselt hävinud. Vaatamata korduvatele otsingutele pole neid leitud üldjuhul alates 1950. aastast (veekogude liikide puhul alates1965. a), kuid esinemine ajavahemikul 1850 – 1949 (veekogude puhul 1850 – 1964) on usaldatavalt dokumenteeritud.

1. Eriti ohustatud

Suures hävimisohus liigid, mille arvukus on vähenenud või elupaigad rikutud kriitilise piirini ja edasine säilimine Eesti looduses ohutegurite toime jätkumisel kaheldav.

2. Ohualtid

Liigid, mille populatsioonid vähenevad ülekasutamise, elupaikade hävimise või rikkumise tagajärjel ja mille arvukus langeb ning levik Eestis kiiresti väheneb; võivad lähemas tulevikus sattuda eriti ohustatud liikide kategooriasse (1), kui neid mõjustavad tegurid kestavad.

3. Haruldased

Väga piiratud alal, vähestes elupaikades või väga hõredalt esinevad liigid, mis ei kuulu eriti ohustatud (1) ega ohualdiste (2) kategooriasse, kuid mille populatsioonid on kergesti ohustatavad.

4. Tähelepanu vajavad

Liigid, mis ei kuulu eriti ohustatute (1), ohualdiste (2) ega haruldaste (3) kategooriasse, kuid mille seisund vajab jälgimist. Praegu veel suhteliselt tavalised liigid, kuid nende arvukus on langenud nii tugevasti, et need võivad ohutegurite toime jätkumisel sattuda ohualdiste kategooriasse (2). Samuti liigid, mis varem kuulusid eelmistesse kategooriatesse, kuid on nüüd väljaspool ohtu.

5. Määratlemata

Liigid, mis teadaolevalt kuuluvad hävinute (0), eriti ohustatute (1), ohualdiste (2) või haruldaste (3) kategooriasse, kuid mille ohustatuse astet ei ole andmete ebapiisavuse tõttu võimalik täpsemalt määratleda.