Klass: Putukad (Insecta)
Alamklass: Välislõugsed (Ectognatha)
Selts: Prussakalised (Blattodea)


Metsprussakas (Ectobius lapponicus)

SELTS: PRUSSAKALISED(BLATTODEA). Üldiseloomustus


Tegemist on väga vana rühmaga, kelle õitseaeg arvatakse olevat olnud kivisöe- ja Permi ajastul. Kaasajal on teada umbes 4000 liiki prussakalisi, neist enamik elab troopilise kliimaga aladel. Jahedama kliimaga piirkondades kohtab tunduvalt vähem prussakalisi, ehkki üksikud liigid (Blattella germanica) on levinud üle kogu planeedi, kaasa arvatud poolused. Erinevate liikide suurus varieerub 2mm kuni 10 cm, väga erinevad on ka elupaigaeelistused. Enamik prussakalisi eelistab sooja niisket keskkonda, kuid leidub liike, kes on kohastunud eluga kuivadel (Polyphaga ssp.) või vastupidi, väga märgadel (Rhicnoda natatrix) aladel. Enamik liike on vabaltelavad, osa elab koos kindlate putukate (Atta ssp.) või loomadega (Homo sapiens). Vaba eluviisiga prussakalisi kohtab enamasti maapinnal ja varise ning kivide all, kuid on ka koobastes või pinnasesse kaevatud käikudes elajaid. Prussakalised on reeglina kõigesööjad. Eelistatuim on öine eluviis, üksikud liigid (harilik metsprussakas Ectobius lapponicus) on aktiivsed päeval.

Prussakalised, eriti nende sünantroopsed liigid on inimestele hästi teada juba pikka aega. Loomulikult on neid püütud ka ära kasutada, seda eriti rahvameditsiinis. Veel 1910 andis Saksa arstiteaduslik käsiraamat Merck's Index ravimina tarakani Blatta orientalis, loetledes ka tema erinevaid näidustusi ja manustamismeetodeid. D.G. Gordon mainib oma raamatus "The Compleat Cockroach", et tuntud jazzilaulja Louis Armstrongi sõnul olla tedagi haigestumise puhul ravitud keedetud prussakatest puljongiga. Kas see ka häälele mõjub, polevat kahjuks teada.

Nüüdisajal on sünantroopsed prussakalised rohkem tuntud haiguste ja parasiitide levitajatena ja allergikute nuhtlusena. Haigustest arvatakse prussakaid levitavat näiteks salmonelloosi, mille tekitaja säilivat prussakate väljaheidetes eluvõimelisena aastaid. "Asthma Information Center" aga kinnitab, et prussakate allergeenid on üks olulisematest astma tekitajatest linnalastel. Ja loomulikult leidub alati neid, kellel on midagi ka lihtsalt kuue jala omamise vastu.

Prussakaliste peatset väljasuremist siiski ei ennustata. Eestis on laialt levinud prussakas Blatella germanica peamiselt linnades ja metsprussakas Ectobius lapponicus looduses.

Kirjandus:
Gordon, D.G. 1996.The Compleat Cockroach: A Comprehensive Guide to the Most Despised (And Least Understood) Creature on Earth. Ten Speed Press.
Loomade elu. 1982 2. köide. Selgrootud III. Tallinn
Merck, E. 1910. Merck's Index. Darmstadt.
Urania Tierreich. Band 3: Insekten. Urania Verlag. Leipzig - Jena - Berlin. 1989.
WWW:
Clyde Ogg. University of Nebrasca, 1997. Cockroach Control Manual.
Reuters Health Information Services, 1997. Asthma Information Center.
New Jersey Online, 1997. Wendell's Bug World.