Klass: Putukad (Insecta)
Üldinfo: Eluprotsessid


Putuka siseehitus


Eritamine

Igasuguse elutegevuse tulemusena koguneb paratamatult jääkaineid. Erinevelt selgriigsetest, kes praktiliselt kõik jääkained kehast eemaldavad, on putukatel võimalus osasid ballastaineid talletada rasvkehas. Kuid kõigepealt vaatame, kuids toimub kahjulike ainete kehast eemaldamine.

Malphigi sooned ja pärak

Malphigi sooned ja pärak toimivad ühtse tervikuna kui peamine ekskretoorse funktsiooni kandja putukatel. Mlphigi sooned kujutavad endast põhimõtteliselt umbseid torusid, mis paiknevad vabalt hemolümfis. Nende arv varieerud kahest mitmesajani, tundub, et nende arv pole seotud ei putuka asukohaga süsteemis ega eritatavate ainete hulgaga. Vanapärasematel putukatel puuduvad need erituselundid sootuks. Malphigi sooned koguvad kehavedelikest lämmastikku sisaldavaid aineid ja moodustavad nendest uurea, mis eritatakse päraku kaudu poolvedela (mõnikord ka tahke) massina.

Jääkainete säilitamine

Mõnedel putukatel esineb alternatiivne tee jääkainetest vabanemiseks. Nimelt ladestatakse Malphigi soontes moodustunud ühendid kusagil kehas mittelahustuval kujul. Selliselt ei ole need ained looma elutuegvusele ohtlikud.

Jääkainete ladestamise kohad võivad olla väga mitmekesised: tagakeha rakud, silmad, tiivad. Näiteks annavad osadel liblikalistel tiibadele iseloomuliku värvi just jääkained, mis neis ladestuvad.